Čoraz populárnejší proteín – načo slúži a aký si vybrať?

Čoraz populárnejší proteín – načo slúži a aký si vybrať?

Proteín je v dnešnej dobe, najmä ak sa bavíme o fitness odvetví a chudnutí, veľmi diskutovanou témou. Jedná sa o základnú makroživinu (bielkoviny, sacharidy, tuky), ktorá v našom tele slúži ako stavebná jednotka. Pojem proteín sa však vo svete ustálil ako pomenovanie výživového doplnku bohatého na bielkoviny. Naozaj by si ho mal kúpiť každý, kto chce schudnúť, alebo práve začal cvičiť?

Čoraz populárnejší proteín – načo slúži a aký si vybrať?
(zdroj: unsplash.com)

Ak vám bežné bielkoviny nestačia

Proteín, i keď sa v ňom nachádza len nízke percento tukov a cukrov, nie je žiaden zázračný nápoj, po ktorom by sa chudlo. Chudnutie je totiž skôr závislé od toho, čo všetko okrem proteínu za deň zjete. Ani ak začnete cvičiť, nie je nevyhnutnou podmienkou nejaký proteín mať. Proteín by ste si mali zadovážiť, ak ste zistili, že z klasickej dennej stravy nedokážete prijať dostatočné množstvo bielkovín. Odporúčania pre potrebu pokrytia denného príjmu bielkovín sa rôznia – najčastejšie sa zaokrúhľujú na jeden gram bielkovín na kilo telesnej váhy pre dospelého človeka. Ak teda máte 60 kíl, mali by ste denne prijať 60 gramov bielkovín, v prípade, že nie ste vrcholový kulturista alebo sa nevenujete nejakému inému vrcholovému športu.

Prepadol vás vlčí hlad?

Proteíny sú veľmi vhodné, ak napríklad chceme rýchlo niečo zjesť. Obvykle siahame po keksíkoch, čokoládkach, v tom zdravšom prípade po ovocí, ale toto všetko sú zdroje rýchlych cukrov, prípadne aj tukov a žiadnych bielkovín. Práve proteínový nápoj je v takomto prípade ideálny. Jeho príprava je extrémne rýchla a nenáročná. Proteínový prášok iba rozmiešate vo vode a vypijete. Je to tiež veľmi lacný zdroj bielkovín, ak to porovnáme napríklad s mäsom. Proteíny s dobrým zložením vedia byť tiež plnohodnotnou náhradou napríklad jedného jedla denne.

Pre tých, čo chudnú aj pre tých, čo priberajú

Ako si vybrať z veľkej ponuky na trhu ten proteín, ktorý sa hodí práve vám? Proteíny obsahujú rozličné percentuálne zastúpenie bielkovín a práve podľa toho by ste sa mali rozhodovať. Najkvalitnejšie, aké si môžete kúpiť, sú proteíny s obsahom bielkovín vyšším ako 90%. Sú najvhodnejšie na doplnenie bielkovín v diétnom režime, majú najmenej sacharidov a tukov, bývajú však najdrahšie. Proteíny s obsahom bielkovín od 75% do 90% obsahujú už nejaký ten sacharid a tuk, je to však zanedbateľné množstvo. Ľuďom, ktorí nemajú tendenciu chudnúť, no skôr chcú svoju váhu udržiavať, odporúčame proteíny s obsahom bielkovín od 50% do 74%. Hodia sa tiež pre ľudí, ktorí chcú pribrať. Proteíny rozdeľuje ešte podľa toho, z čoho sú vyrobené. Asi najpopulárnejším je srvátkový proteín, pretože v pomere cena/výkon patria k najvýhodnejšej voľbe. Okrem čisto srvátkového existujú ešte viaczložkové srvátkové proteíny, ktoré v sebe kombinujú rôzne typy srvátkových proteínov. Neexistuje žiaden univerzálny proteín vhodný pre všetkých. Vždy vyberajte v závislosti od toho, čo je vaším cieľom – či chcete schudnúť, pribrať, udržiavať si svoju váhu, prípadne len nabrať svaly.