I keď celulitídu mnohé ženy považujú ako za defekt krásy, je prirodzená a normálna. Čo všetko potrebujete vedieť a ako ju môžete minimalizovať?
Výsledkom podkožného tuku je pomarančová koža. Tento tuk prečnieva do dermis – vrstvy kože umiestnenej tesne pod pokožkou – epidermis. Dermis je vlastne sieť spojivového tkaniva, ktorá vyzerá ako plást. Keď sa tukové bunky zväčšujú, spojivové tkanivo slabne a tukové hrbolčeky vychádzajú po pokožku. Vznikne na pohľad nie veľmi príjemná celulitída.
Čo ovplyvňuje jej vznik?
Ku vzniku celulitídy prispieva niekoľko faktorov: množstvo telesného tuku, geneticky podmienená distribúcia tuku, hrúbka pokožky, sila spojivových vlákien a hormóny. Štúdie tvrdia, že celulitídou trpí takmer 85 % žien nad 20 rokov. S vekom sa celulitída stáva výraznejšou, špeciálne u žien, ktoré necvičia pravidelne. Čo sa mužov týka, tak týmto stavom trpí len 10 %. Prečo? Pretože majú hrubšie vrstvy kože, takže tuk sa podstatne ťažšie pretlačí do dermis.
Menej známe fakty
Celulitídou môžu trpieť ženy všetkých typov tela a s rôznou hmotnosťou. Dokonca aj chudé ženy. Je však pravdou, že čím viac telesného tuku máte, tým je väčšia pravdepodobnosť výraznejšej pomarančovej kože.
Ani diéta nemusí zmierniť celulitídu, niekedy dokonca naopak – ešte viac ju zvýrazní. Pokožka totiž môže pri chudnutí ochabnúť, a tým celulitídu ešte zvýrazní.
V prípade, že trpíte celulitídou tak viete, že jej liečba nie je jednoduchá. Ani liposukcia, ktorá je často propagovaná ako zákrok proti celulitíde ju nemusí vyriešiť, naopak často stav zhorší.