Bravčová masť je nezdravá - fakt, alebo mýtus?

Bravčová masť je nezdravá – fakt, alebo mýtus?

Zdravý životný štýl dnes mnohým z nás nie je cudzí. Obvykle súvisí s tým, čo je a čo nie je vhodné zaradiť do svojej stravy. Naši predkovia síce nečítali malé písmená na etiketách v obchode a aj tak žili zdravšie. Je to naozaj tak, alebo ide iba o spomienkovú nostalgiu? A je bravčová masť naozaj taká škodlivá, že ju dnes musíte vyradiť zo svojho jedálnička?

Bravčová masť je nezdravá - fakt, alebo mýtus?
(zdroj: unsplash.com)

Ľahšie stráviteľná

Ešte pred sto rokmi sa v Československu spotrebovalo cca 85 000 ton bravčovej masti ročne. Postupne sa však na trh dostali rastlinné oleje, tuky neživočíšneho pôvodu a margaríny, ktoré v nás vzbudili pocit, že bravčová masť bola nezdravá.

Je však jednoduchý dôkaz na to, že margarín rozhodne nie je zdravší, ako bravčová masť. Ak ho položíte na rozpálenú panvicu, musíte počkať niekoľko minút, kým sa roztopí, zatiaľ čo bravčová masť je roztopená ihneď. Naše telo teda na “roztopenie” (strávenie) margarínu vynaloží oveľa viac úsilia, než na strávenie bravčovej masti.

Bravčová masť neobsahuje žiadne trans-mastné kyseliny, farbivá ani dochucovadlá. Na druhej strane obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ako napríklad kyselinu olejovú či omega 6 a 3 mastnú kyselinu. Tie znižujú hladinu cholesterolu v krvi, spomaľujú rast tukových vankúšikov a znižujú krvný tlak.

Nepriberiete z nej, ale…

V dnešnej dobe trpí mnoho ľudí intoleranciou laktózy. Práve pre nich je bravčová masť veľmi vhodná ako náhrada masla – dokonca do takej miery, že ani nespoznáte rozdiel.

Bravčová masť vám pomôže aj s imunitou. Obsahuje totiž vitamíny A, D a E a zlepšuje celkové fungovanie tela, najmä v chladnom období.

Vitamíny môžete doplniť do tela aj v podobe výživových doplnkov, na nákup ktorých odporúčame využiť zľavové kódy pre slovenské eshopy alebo zľavové kódy pre české eshopy, vďaka ktorým nakúpite výhodne a z pohodlia domova.

Budete možno prekvapení, no zdravý je aj chleba s masťou. Samozrejme, za predpokladu, že ste zdraví. Dokonca aj keď práve zhadzujete, odporúča sa, aby ste si ho dali pred cvičením na nabratie energie.

Hodí sa aj pre bábätká

Bravčovou masťou môžete liečiť aj niektoré choroby. Hodí sa napríklad pri chorobách dýchacích ciest, boľavých nohách alebo pri kašli. Postihnuté miesto jednoducho potrite masťou, zakryť gázou, previazať plachtou a držať v teple.

Niektorí odporúčajú bravčovú masť aj pre bábätká. Vyriešiť by mala koliku, zaparený zadoček a mamičkám, ktoré koja, pomôže so zapálenými bradavkami v kombinácii s roztlčeným kapustným listom.

Mastičky na zapálené bradavky, zaparené zadočky alebo detské ekzémy či iné voľnopredajné lieky nájdete výhodnejšie online – využite na ich nákup tieto zľavové kódy a kupóny a ušetrite.

Pozor však na to, aby ste používali doma vyrobenú bravčovú masť – tá z obchodu môže obsahovať rôzne prídavné látky. Aj domáca bravčová masť má však vysokú kalorickú hodnotu. Znamená to, že ak ju budete konzumovať nadmerne alebo jej neprispôsobíte kalorický výdaj v podobe pravidelného pohybu, priberiete. Platí teda staré zlaté pravidlo, že všetkého veľa škodí.