Nemáte čas meditovať? A čo tak skúsiť to za chôdze?

Nemáte čas meditovať? A čo tak skúsiť to za chôdze?

Meditáciu si mnohí predstavujú ako sedenie v tureckom sede, v absolútnom tichu a pokoji, kedy naša duša takmer úplne opustí telo a pohybuje sa v iných sférach. Neviete si na také niečo nájsť vo svojej hektickej domácnosti čas a priestor? Nevadí!

Nemáte čas meditovať? A čo tak skúsiť to za chôdze?
(zdroj: unsplash.com)

Chodiť a meditovať – dá sa to?

Meditácia dokáže s naším zdravím naozaj zázraky. Človek sa ňou dokáže odpútať od svojich problémov, zrelaxovať a prísť na iné myšlienky. Ešte prospešnejšia je však pre naše telo meditácia v chôdzi. Okrem tichého sedenia či státia totiž tento typ meditácie v sebe zahŕňa aj pohyb a dýchanie čerstvého vzduchu. Ešte stále o tom nie ste presvedčení? V tomto článku vám popíšeme, aké ma meditačná chôdza účinky a prečo by ste ju mali vyskúšať.

Nepočúvajte, pozorujte uchom

Cieľom meditácie počas chodenia je zosúladiť telo a myseľ. Narozdiel od meditácie v sede, pri ktorej sa sústreďujeme predovšetkým na dýchanie, pri meditácii v chôdzi sa logicky viac sústreďujeme na pohyb tela a snažíme sa vnímať svoje kroky. V čom sa teda meditačná chôdza odlišuje od tej bežnej? Ide hlavne o to, že pri meditácii v chôdzi sa sústreďujeme na svoje fyzické telo a nie okolie. Ak si teda chcete užiť prechádzku kochaním sa krásnou prírodou, určite to nie je príležitosť na meditáciu. Samozrejme, nepočuť okolité zvuky nejde, ale pri ich počutí by ste nemali zisťovať, odkiaľ prichádzajú, ale jednoducho ich len pozorovať.

Zmiernite každodenný stres

Na meditačnú chôdzu si predovšetkým potrebujete vybrať vhodné miesto – ideálne je vybrať sa do lesa mimo označených cestičiek s dobrou obuvou a oblečením. Nemusíte sa ponáhľať, cieľom nie je ani prejsť čo najviac kilometrov. Zamerajte sa na svoje pocity a buďte dôslední. Takáto meditácia vám dokáže pomôcť k správnemu fungovaniu imunitného systému, podporíte svoje trávenie, zvýšite si sebavedomie, znížite krvný tlak, podporíte trávenie a ešte aj zlepšíte srdcovú frekvenciu. A nesmieme zabúdať ani na ten najdôležitejší účinok a cieľ: meditáciou v chôdzi zmiernite stres. Vedci naozaj potvrdzujú, že meditáciou sa znižuje hladina kortizolu a enzýmu amyláza v tele, čo pomáha znižovať stresovú reakciu tela na rôzne udalosti.