Každý deň sme vystavení obrovskému množstvu patogénov ako baktérie, vírusy alebo hubovité mikroorganizmy alebo prvoky. Náš imunitný systém, ktorý pred nimi zabezpečuje ochranu nášho tela, sa s nimi nevie vždy popasovať tak, aby nedošlo k ochoreniu. Jedným z takýchto patogénov je aj zlatý stafylokok.
Nemusí vždy znamenať chorobu
Ak hovoríme o zlatom stafylokoku, hovoríme o guľovitej baktérii zlatožltej farby. Stafylokoky sú charakteristické tým, že sa zhlukujú a vytvárajú tvar podobný strapcu hrozna. Grécke slovo staphyle, z ktorého názov stafylokoka vznikol, znamená práve strapec hrozna. Napáda nielen ľudí, ale aj niektoré zvieracie druhy. U ľudí môže prežívať priamo na ľudskom tele. V skutočnosti ho má dlhodobo na tele asi 20 až 30 % populácie a nemusí hneď znamenať infekciu a zdravotné problémy. Zlatý stafylokok bežne osídľuje našu kožu a sliznice, najmä v podpazuší, lone, ústnej dutine, na sliznici konečníka aj v nose. Jeho miera sa obvykle zvyšuje, ak sa nachádzate vo vlhkom prostredí.
Nakaziť sa môžete kontaktom
Ak sa pýtate, ako sa k vám môže zlatý stafylokok dostať, nie je to preňho až také náročné. Prenášať ho môže aj chorá osoba s prepuknutou nákazou, ale aj zdravý človek, ktorý ho má a ani o ňom nevie. Najčastejšie sa to deje priamym kontaktom s kožou, vdýchnutím infikovaných kvapôčok pri kýchaní alebo kašľaní alebo konzumáciou kontaminovaného jedla a potravín. Riziko nákazy zvyšuje zvyšuje napríklad aj poškodenie ochrannej bariéry tela, čiže kože, takže ak trpíte nejakým kožným ochorením, ste naňho náchylnejší. Podobne to je aj u diabetikov, onkologických pacientov, dojčiacich žien, detí či starších ľudí. To, ako sa u vás prejaví stafylokoková infekcia, záleží na tom, aké je miesto infekcie, kde sa stafylokok dostal. Samozrejme, za preniknutie stafylokoka do tela môže aj oslabená imunita. Aby ste jej trochu dopomohli, hlavne v chladných mesiacoch, ktoré nás čakajú, je dobré užívať vitamínové doplnky. Ak si ich chcete kúpiť za lepšie ceny, využite zľavové kódy pre online lekáreň eTabletka.
Najúčinnejšie sú antibiotiká
Zlatý stafylokok môže byť pôvodcom kožných infekcií, infekčného zápalu kĺbov, zápalu kostnej drene, jačmeňa na oku, zápalu pľúc, zápalu prínosových dutín, zápalu prsnej žľazy, zápalu mozgových blán alebo endokartitídy. Niekedy dochádza aj závažnejším zdravotným komplikáciám, medzi ktoré patrí napríklad sepsa alebo syndróm toxického šoku. Následkom týchto ochorení môže byť poškodenie viacerých vnútorných orgánov a ich zlyhanie. Ako sa teda stafylokoka zbaviť? Najlepšou možnou cestou sú antibiotiká, aj keď niektoré zlaté stafylokoky sú už voči viacerým antibiotikám pomerne dobre odolné. Je úlohou lekára, aby určil citlivosť vášho stafylokoka na rôzne antibiotiká a vybral tie správne. Antibiotiká môžete aplikovať lokálne, napríklad pri kožných infekciách, ale aj perorálne, teda vo forme tabliet. Pri závažných infekciách sa pristupuje aj k vnútrožilovému podávaniu antibiotík. Aby ste sa vyhli týmto spôsobom liečenia a teda aj samotnej nákaze, je dobré dodržiavať hygienu rúk a tela, dezinfekciu a ošetrenie prípadných kožných rán, pravidelnú výmenu hygienických pomôcok a tiež dostatočnú tepelnú úpravu jedla a správne skladovanie potravín. Na nákup dezinfekčných prostriedkov alebo akékoľvek hygienické pomôcky použite naše kupóny z kategórie Zdravie.