Nedarí sa vám schudnúť? Toto sú najväčšie omyly v stravovaní, ktorých sa možno dopúšťate

Nedarí sa vám schudnúť? Toto sú najväčšie omyly v stravovaní, ktorých sa možno dopúšťate

Určite viete, že k štíhlej postave vedie dlhá cesta. A k štíhlej a zdravej ešte dlhšia. V súčasnosti sa z každej strany valí nový typ diéty, pričom každý je najefektívnejší a najrýchlejší. Nenechajte sa takýmito podfukmi nachytať!

Nedarí sa vám schudnúť? Toto sú najväčšie omyly v stravovaní, ktorých sa možno dopúšťate
Nedarí sa vám schudnúť? Toto sú najväčšie omyly v stravovaní, ktorých sa možno dopúšťate (zdroj: unsplash.com)

Nočné vyžieranie

Prísne redukčné diéty častokrát vedú k vytúženému číslu na váhe, ale na druhej strane spôsobujú únavu, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov či dokonca depresie. Okrem toho sú dlhodobo neudržateľné. Ak pri vašej snahe schudnúť vynechávate raňajky alebo večere, môže sa vám to vypomstiť. Ak si napríklad nedáte večeru, hlad vás môže do kuchyne dohnať v neskorých nočných hodinách. Vtedy toho zjete omnoho viac a v podstatne nezdravšej forme, než keby ste sa normálne večer najedli. Večerajte radšej skôr a dajte vášmu žalúdku 3-4 hodiny pred spaním čas na to, aby v pokoji trávil.

Vynechanie sacharidov áno, ale…

Asi najpropagovanejšie sú diéty s nízkym, alebo nulovým obsahom sacharidov. Pozor, táto diéta nie je vhodná pre všetkých. A opäť platí staré známe: dlhodobo je to neudržateľné. Áno, sladené nápoje, ochutené mliečne výrobky či priemyselne spracované sladkosti sú určite veci, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Ale určite z vášho jedálnička nevynechávajte obilniny, strukoviny, kvalitné pečivo či ovocie a zeleninu, ako radia výživoví poradcovia.

Lepok nie je smrť

Z tukov sa nejako prirodzene stal strašiak. Ak budete jesť priveľa tukov, zmenia sa na váš tuk. Je to hlúposť – tuky sú dôležitou živinou a nenahraditeľným zdrojom energie. Potrebujeme ich na vstrebávanie vitamínov, chránia vnútorné orgány a sú nositeľom chuti. Trans mastné kyseliny, ktoré niektoré tuky obsahujú, sú naozaj zdrojom nadváhy. Zdravým tukom sa však vyhýbať nemusíte – patria sem napríklad orechy, semienka, tučné ryby alebo avokádo. A zabudnite na bezlepkovú diétu, tá je pre ľudí s celiakiou alebo potravinovou alergiou. V kvalitných obilninách je totiž aj vláknina, minerálne látky alebo vitamíny skupiny B. A potraviny bez lepku obvykle nie sú zdravšie ani diétnejšie.