Kde a ako začať s behom? Beh nemusí znamenať preteky

Kde a ako začať s behom? Beh nemusí znamenať preteky

Jestvuje viacero spôsobov a typov behu, a vôbec nemusí byť taký nudný, ako by sa vám mohol zdať. Stačí sa oslobodiť od predsudkov a objaviť svoje detské nadšenie pre beh, ktoré niekde v nás stále drieme.

Kde a ako začať s behom? Beh nemusí znamenať preteky
(zdroj: unsplash.com)

Beh nie iba spôsob ako posilniť svaly na nohách. Podporuje spevnenie svalstva na celom tele, navyše zlepšuje rovnováhu a koordináciu. Podporuje nárast hladiny endorfínov, ktoré nás robia šťastnými, znižujú hladinu stresu a účinkujú tiež proti bolesti. Začínajú sa uvoľňovať približne po dvadsiatich minútach pohybu a čím viac endorfínov sa uvoľní, tým lepšie sa budete cítiť.

Kde začať, keď neradi beháte?

Pomaly a jemne. Stačia 2 – 3 behy týždenne a nemusia byť rýchle. Bežte tak, ako vám to vyhovuje. Tiež je veľmi dobré počúvať pri behu vašu obľúbenú hudbu, ktorá celý ten proces spríjemní a pomôže vám udržať správny rytmus. Takýmto spôsobom si najlepšie „osvojíte“ nový pohyb.

Ale pozor! Nepoužívajte slúchadlá na trasách v uliciach a na miestach, kde chodia autá, aby nedošlo k úrazu. Po desiatich týždňoch sa rozcvičíte a môžete sa posunúť trošku ďalej.

Bežecké priateľstvá

Skvelým tipom je tiež nájsť si partnera na beh. Ani nebudete vedieť ako, no budete sa navzájom podporovať k vyšším výkonom a beh rozhodne nebude nudný. Z nepríjemného behu sa môže ľahko stať šport, ktorý síce nemusíte euforicky milovať, ale nebude pre vás nepríjemný či neznesiteľný. Práve naopak.