Prebudíte sa v noci a neviete opäť zaspať? Možno niečo robíte zle!

Prebudíte sa v noci a neviete opäť zaspať? Možno niečo robíte zle!

Každému sa to stalo aspoň raz za život. Prebudili ste sa uprostred noci, čulí ako rybička a zaspali ste niekedy tesne pred zvonením budíka. Nie je to príjemné a určite ani výhodné, pretože energiu, ktorú by ste mali počas spánku získať, strácate snahou o zaspatie. Máme pre vás ale niekoľko tipov, ako sa aj po prebudení opäť ponoriť do ríše snov!

Prebudíte sa v noci a neviete opäť zaspať? Možno niečo robíte zle!
(zdroj: unsplash.com)

Vyhnite sa zbytočnej návšteve toalety

Odborníci tvrdia, že počas spánku prechádzame viacerými cyklami a práve v druhej časti noci sa dostávame do štádia, kedy sme oveľa náchylnejší na prebudenie. Stačí teda malinký hluk, otočenie vášho partnera alebo prejazd auta a ste hore. Niekedy sa vám podarí zaspať do pár sekúnd, no niekedy je to horšie. Nikdy uprostred noci nevstávajte na toaletu, ak vyložene nemusíte. Ak totiž opustíte teplo svojej postele, srdce musí automaticky začať pumpovať do tela omnoho viac krvi, a tak nastaví váš organizmus na bdelý stav. Rovnako sa nikdy nepozerajte na hodiny. Okrem toho, že to zvýši vašu frustráciu z toho, koľko ešte môžete spať, táto úzkosť vás udrží v bdelom stave.

Do postele bez zvieraťa

Niektorí majitelia domácich miláčikov zaspávajú spolu s nimi. Iste, môže byť príjemné mať pri sebe teplúčke zvieratko, ktoré supluje funkciu deky alebo ohrievača, no to vás rovnako môže okradnúť o zdravý spánok. Dôvodom je to, že psy či mačky majú iný druh spánku, než ľudia (obzvlášť mačky) a počas noci sa viackrát budia, vrtia či strácajú srsť, čo vám tiež určite neprospeje, ak ste alergik alebo astmatik. Preto je najlepšie, čo môžete pre svoje zvieratko urobiť, naučiť ho spať vo svojom pelechu, kde sa dobre vyspí ono samo a vďaka tomu aj vy.

Teplo je lepšie cez deň

Piť pred spaním alkohol môže byť s výnimkou osláv veľmi zlým zlozvykom. Niekto má pocit, že pohárom vína či piva svoj organizmus dokonale utlmí, opak je však pravdou. Áno, alkohol vám uľahčí zaspávanie, na druhej strane však sťažuje udržanie spánku a zároveň ovplyvňuje jeho kvalitu. Znamená to, že sa budete aj niekoľkokrát budiť. Na noc nikdy nenechávajte radiátor na najvyššej hodnote – teplo vysušuje sliznice a môže vám počas noci spôsobiť pocit smädu. Optimálna teplota pre dobrý spánok je iba 18 stupňov Celzia. Ak je to pre vás príliš málo, zabezpečte si kvalitné periny, prikrývky a priedušnú posteľnú bielizeň, vďaka ktorej môžete svoju telesnú teplotu regulovať oveľa lepšie.