Indická ajurvéda a tradičná čínska medicína má racionálny základ

Indická ajurvéda a tradičná čínska medicína má racionálny základ

Slovo „alternatívna“ je obvykle považované v spojitosti s medicínou za negatívne. V Indii a Číne sa však tieto spôsoby liečenia vôbec nepovažujú za alternatívne a sú súčasťou ich liečebného systému. Viete, v čom všetkom vám môžu pomôcť?

 Indická ajurvéda a tradičná čínska medicína má racionálny základ
Indická ajurvéda a tradičná čínska medicína má racionálny základ (zdroj: unsplash.com)

Perla z Číny

Máte zahlienený organizmus? Úzko to súvisí s jeho prekyslením. Vedľajšími príznakmi zahlienenia môžu byť potenie pri jedle, vyrážky na tvári, alergie, bolesti hlavy či upchatý nos. Obvykle sa to deje, ak máte v strave prevahu kyselinotvorných potravín a nie sú dostatočne skombinované s tými zásadotvornými. Takýto organizmus potrebuje detoxikáciu, na ktorú čínska tradičná medicína využíva slzovku, takzvanú bielu perlu východu.

Nie je maslo, ako maslo

V ajurvéde sa zasa za elixír života s omladzujúcimi a regeneračnými účinkami považuje ghee maslo. Je vhodné aj pre ľudí s intoleranciou laktózy. Aj keď sa ghee maslo pripravuje z kravského masla, má celkom iné vlastnosti, než obyčajné maslo – napomáha tráveniu, pretože stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav, detoxikuje telo, je vhodné pri problémoch so zrakom a podporuje plodnosť. Ghee okrem iného obsahuje aj beta karotén a vitamíny A, D, E a K.

Pomoc od včiel

Snahou naturálnej medicíny je uplatňovať prirodzené a prírodné aspekty v liečbe, najmä pred využívaním chemicky vyrobených liekov. Patrí sem napríklad apiterapia, alebo terapia využívajúca rôzne včelie produkty v tuhom alebo tekutom stave. Môže to byť napríklad propolis, ktorý je užitočný pri bolestiach hlavy, uší, na bradavice, pri žalúdočných ťažkostiach, reume aj žlčníkových kameňoch. Alebo vyskúšajte materskú kašičku, ktorá ovplyvňuje zloženie krvi, zlepšuje srdcovú činnosť, zaspávanie, trávenie, využitie vápnika či akné u žien. Obľúbenou sa stáva aj apiresterapia, čo je v podstate inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa. Pomáha sa tak zlepšovať stav pri bronchitíde, astme, alergiách, chronických zápaloch, migrénach či oslabenom imunitnom systéme.