PREČO JE VO VÝŽIVE TOĽKO CHAOSU?

Toto by sa Ti tiež mohlo páčiť ...

5 komentárov

 1. Miroslav Kmeť píše:

  Podľa môjho názoru k tomu dosť prispieva aj to, že moderná západná strava nefunguje a stále sa snažíme vymyslieť nejakú novú stravu, ktorá by podľa nás fungovať mohla. Nejaký kritický vitamín, minerál alebo iná látka, vďaka ktorej sa už konečne vyriešia naše zdravotné problémy. Preto sa objavuje množstvo názorov, výskumov, diét ale nikdy to nie je to pravé a vždy to budú len moderné pokusy. Niektoré sa môžu uchytiť, ale väčšina vždy ztroskotá.

  Zabúdame na to, že my už máme stravu, ktorá nás robí zdravými (a životný štýl) a existovali sme na nej mnoho generácií. Nemusíme vymýšlať nič nové, pretože už to vymyslené bolo, akurát sme na to zabudli. Jediné čo potrebujeme, je pozrieť sa na to, ako zdraví ľudia na takejto strave žijú a adaptovať tieto princípy do našich životov.

  • admin píše:

   Dobrý deň, pán Kmeť.Ďakujem za doplnenie. Vidím to podobne. Niekedy sa mi zdá, že výživa žije senzáciami (taký vitamín, hentaký faktor, onaká látka, ktorá nás mihnutím oka spraví štíhlymi, štastnými, mladšími)…Sme príliš trápení a rozmaznaní nespočetným výberom potravín, pseudopotravín a doplnkov stravy, ktoré v podstate vôbec nepotrebujeme (s výnimkou medicínsky opodstatnených špeciálnych prípadov). Nemyslím si, že samotný výskum a pokrok vo výžive spôsobuje „chaos“. Je to skôr spôsob, ako „moderný výskum“ interpretujeme. Namiesto toho, aby boli nové poznatky uchopené a aplikované na čo najtradičnejšie, nespracované potraviny a princípy stravovania, vymýšľame radšej stále nové technológie, postupy, doplnky stravy (= zdroje prijímov, lebo jablko stojí menej, než balenie vitamínových tabletiek:) )… Taktiež sa málo hovorí o absolútnych základoch výživy človeka (koľkí „guruovia“, ktorí tvrdia, že prostriedok „X“ zlepšuje metabolizmus aj skutočne vedia do detailov (na molekulárnej úrovni) popísať, čo to ten metabolizmus vlastne je?).

 2. Tatiana píše:

  Vystihli ste to záverečnými slovami: …výživa nie je čiernobiela a zaslúži si rešpekt…

 3. Tereza píše:

  Prepáč že Ti to dnes spamujem komentármi, ale.. Nedá mi sa nevyjadriť.
  Štýl, akým píšeš články je tak krásne „čtivý“, striedajúce sa metafory a odborné pojmy (následne vysvetlené aj “ pre debila) spolu krásne ladia a články sú jednoducho zrozumiteľné ako pre laika, tak i človek vzdelaný v obore si v nich nájdete svoje. Spôsob podávania odborných informácií zrozumiteľne by sa od Teba myslím mohol naučiť nejeden vyučujúci. ;)

  (No ok,vytiahnem svoju hlavu z Tvojho zadku a idem variť :D nemalo to byť „dozadkuvlezstvo“, len som chcela pochváliť, možno trochu spríjemniť deň a hlavne neprestávaj písať ;))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *