AKO VYBRAŤ ODBORNÍKA NA VÝŽIVU?

Toto by sa Ti tiež mohlo páčiť ...

3 komentáre

 1. Dobrý den,

  s mnoha postřehy ve Vašem článku se dá plně souhlasit, avšak některé jsou hodně „černobílé“. Vy asi máte ukončenou školu s odborností výživa, tak si dovolím se vás zeptat – jak svoje znalosti, které jsou jistě mnohem širší, než znalosti absolventů rekvalifikačních kurzů, využíváte v praxi? Kolik klientů už prošlo Vašima rukama a pomohla jste jim? Nemám na mysli něco tak primitivního, jako je redukce tělesné hmotnosti pomocí nesmyslných diet, případně suplementů, ale trvalou změnu stravovacích návyků a celkově životního stylu? Ano, já uznávám, že například inženýr strojař má mnohem víc znalostí než automechanik. Ale když potřebuji opravit auto, tak nejdu za inženýrem strojařem, ale za automechanikem, protože vím, že mi pomůže mnohem lépe…

  • admin píše:

   Dobrý deň, pán Klescht,

   trojročné denné štúdium výživy človeka som ukončila len vo februári 2014 a (zatiaľ) neposkytujem výživové poradenstvo práve preto, že sa aktuálne necítim na tak zodpovedné povolanie.

   Cieľom článku je poukázať na skutočnosť, že k výžive človeka je nutné pristupovať so všetkou zodpovednosťou a vážnosťou.

   Počas štúdia som na vlastné oči videla ľudí, ktorí vďaka „rýchloporadcom“ a multilevelovým spoločnostiam skončili s podlomeným zdravím alebo až na psychiatrii (kvôli finančným dlhom). Sama som ako „falošný klient“ navštívila niektoré komerčne známe poradne výživy a bola šokovaná základnými (ne)vedomosťami na úrovni gymnaziálnej biológie…
   Ako som už ale zdôraznila, mojou ambíciou nebolo článkom zdiskreditovať „nepohodlných“ kolegov či odsúdiť vzdelávacie kurzy zamerané na výživu.
   Veľmi sa mi páči Vaša analógia s automechanikom/inžnierom strojárom.
   Dovoľte mi preto pokračovať vo Vašom duchu:

   1. Máte pravdu – človeku, ktorý vážne potrebuje pomoc nepomôže inžinier (odborník), ktorý len bude „mudrovať“ a neuplatní svoje vedomosti v praxi (v tomto smere si od Vás beriem ponaučenie, pán Klescht)

   2. Neviem ako Vy, ale ja by som si návštevu automechanika rozmyslela v prípade, že by som mala mega skvelé auto (napr. Lamborghini krížené s Rolls royce). Svoje vlastné telo za Rolls Royce rozhodne považujem! :-)
   To „Rolls royce“ môže predstavovať i špecifické ochorenie na ktoré je potrebná špeciálna kvalifikácia a nemožno k nemu pristupovať ako ku starej „škodovke“.

   3. Inžinier-strojár môže byť perfektným automechanikom…ale môže sa stať i automechanik perfektným a oficiálne uznávaným inžinierom strojárom? (za predpokladu, že nerešpektuje oficiálne – na serióznych vedeckých poznatkoch založené- pravidlá?)

   4. Priala by som si, aby boli aspekty ľudskej výživy tak jednoduché ako stavba auta.

   ďakujem za Váš názor

 2. Miroslav Kmeť píše:

  Je to pekne spísané. Ak by existoval filter, ktorý by dokázal podľa týchto kategórií pretriediť pole výživy, ostalo by tu tak 5% ľudí a určite by to nebolo naškodu.

  Ešte by som k tomu dodal, že je taktiež dôležité sledovať svoju intuíciu a pocit, aký z daného odborníka máte. Je to jeden z rozhodovacích faktorov, ktorý by sa mal brať do úvahy vždy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *